Program Moje Ciepło odpowiada na aktualne potrzeby indywidualnych inwestorów (osób fizycznych), którzy myślą przyszłościowo zarówno w kontekście ekologii, jak i ekonomii.

Wsparcie finansowe przeznaczone na zakup i montaż pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych przyczyni się do redukcji niskiej emisji wynikającej ze stosowania nieefektywnych źródeł ciepła opartych na paliwach kopalnych. Dodatkowo, program wspiera wzrost udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w globalnym zużyciu energii oraz popularyzację ekologicznych rozwiązań grzewczych.

Cel programu

Głównym celem programu jest rozwój indywidualnego ogrzewnictwa oraz energetyki prosumenckiej poprzez promowanie powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowo powstających budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Rodzaje przedsięwzięć

Program obejmuje współfinansowanie inwestycji związanych z zakupem i montażem nowych pomp ciepła (zarówno powietrznych, jak i gruntowych) przeznaczonych do ogrzewania lub jednoczesnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej w nowych domach jednorodzinnych.

W ramach wsparcia dofinansowaniu podlega:

  • zakup/montaż gruntowych pomp ciepła – pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem. Pompy ciepła muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ (dla temperatury zasilania 55°C) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej;
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługującym cały budynek – pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania) z osprzętem. Pompy ciepła muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A+ (dla klimatu umiarkowanego) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej;
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem. Pompy ciepła muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A++ (dla temperatury zasilania 55°C) na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej.

Budżet na realizację celu programu wynosi do 600 000 000zł.W budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe.

Warto przeczytać

Dofinansowanie dla Varmero w Gminie Tarnowskie Góry

„Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Miasta Tarnowskie Góry, Gminy Bobrowniki oraz Gminy Świerklaniec” to program grantowy, który uruchomiony został dla mieszkańców Tarnowskich Gór. Ogólna wartość projektu to 128 000 000 zł, a mieszkaniec spełniający warunki naboru może uzyskać do 85% kosztów kwalifikowanych. Wysokość grantu dla Grantobiorcy określona jest kwotowo dla danego rodzaju instalacji i w zależności od rodzaju instalacji OZE wynosi: Grant może być przyznany tylko Grantobiorcy, który na własne potrzeby montuje co najmniej dwie współpracujące ze sobą instalacje OZE.  Grantobiorca nie może uzyskać dotacji/grantu z żadnego innego programu realizowanego przez Gminę lub programu ogólnokrajowego, jak np. Mój Prąd, Czyste Powietrze na Inwestycję realizowaną w ramach przedmiotowego Projektu. Rekomendowane przez markę Varmero firmy realizujące ten program grantowy na terenie Tarnowskich Gór to:
Czytaj dalej

Program dofinansowania Moje Ciepło

Program Moje Ciepło odpowiada na aktualne potrzeby indywidualnych inwestorów (osób fizycznych), którzy myślą przyszłościowo zarówno w kontekście ekologii, jak i ekonomii. Wsparcie finansowe przeznaczone na zakup i montaż pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych przyczyni się do redukcji niskiej emisji wynikającej ze stosowania nieefektywnych źródeł ciepła opartych na paliwach kopalnych. Dodatkowo, program wspiera wzrost udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w globalnym zużyciu energii oraz popularyzację ekologicznych rozwiązań grzewczych. Cel programu Głównym celem programu jest rozwój indywidualnego ogrzewnictwa oraz energetyki prosumenckiej poprzez promowanie powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowo powstających budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Rodzaje przedsięwzięć Program obejmuje współfinansowanie inwestycji związanych z zakupem i montażem nowych pomp ciepła (zarówno powietrznych, jak i gruntowych) przeznaczonych do ogrzewania lub jednoczesnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej w nowych domach jednorodzinnych. W ramach wsparcia dofinansowaniu podlega: Budżet na realizację celu programu wynosi do 600 000 000zł.W budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe.
Czytaj dalej