Czy pompa ciepła się opłaca?
Pompa ciepła jest jedną z najbardziej opłacalnych i ekologicznych form ogrzewania. Przy odpowiednim projekcie i wyborze właściwej technologii można osiągnąć oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, a tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania.
Pompa ciepła zwykle wymaga wyższych nakładów inwestycyjnych niż tradycyjne źródła energii, ale koszty eksploatacji są zwykle znacznie niższe. Pompa ciepła wykorzystuje naturalną energię odnawialną, aby ogrzewać budynki i zapewnić ciepłą wodę użytkową. W wielu sytuacjach koszty inwestycji zwracają się w ciągu 5-10 lat, a następnie można cieszyć się oszczędnościami na rachunkach za energię przez dłuższy okres czasu. Inwestując dodatkowo w instalację fotowoltaiczną możemy wygenerować jeszcze większe oszczędności.
Należy pamiętać o właściwym doborze wewnętrznej instalacji grzewczej. Pompy ciepła najefektywniej współpracują z niskotemperaturowymi instalacjami centralnego ogrzewania – np. ogrzewanie podłogowe. Pompy ciepła mogą współpracować z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi wyposażonymi w „stare” typy grzejników ale najlepsze efekty eksploatacyjne uzyskamy przy odpowiedniej modernizacji całego systemu grzewczego w budynku.
Niebagatelny wpływ na opłacalność pompy ciepła w budynku ma jego ogólne zapotrzebowanie na moc grzewczą. Stare nieocieplone budynki wyposażone w pompy ciepła niestety nie są dobrym przykładem na „opłacalność” pomp ciepła.
Decyzja o wyborze pompy ciepła to inwestycja na lata, dlatego warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które zapewnią niezawodność i efektywność w każdych warunkach. Produkowana w Polsce marka Varmero to przykład doskonałej jakości i dopasowania do europejskiego klimatu. Ogromne znaczenie ma również dostępność rodzimych fachowców służących wsparciem technicznym.